Verjetno ste že slišali za moderno TPS terapijo in vas verjetno zanima kaj je pravzaprav ta terapija? Ko zdravnik diagnosticira Alzheimerjevo bolezen, to prinaša številne spremembe, tako za osebe s to boleznijo kot tudi za njihove svojce. Kljub najboljšim prizadevanjem medicinske znanosti ostaja Alzheimerjeva bolezen za zdaj še neozdravljiva. A doseženi so bili že določeni napredki, saj zdravila lahko pomagajo stabilizirati duševno zmogljivost in upočasniti napredovanje simptomov. Danes se poleg zdravil uporabljajo tudi številne terapije, ki spodbujajo duševnih sposobnosti obolelih ali ohranjanje teh sposobnosti čim dlje, kar pa pomaga pri izboljševanju splošne kakovosti življenja in s tem tudi razbremenitev svojcev.
Kaj je TPS terapija?
TPS terapija je transkranialna pulzna stimulacija, ki se uporablja pri bolnikih z blago do zmerno Alzheimerjevo boleznijo. Cilj terapije je spodbujati oz. ohranjati duševne sposobnosti ljudi z Alzheimerjevo boleznijo. Poteka tako, da akustični impulzi, ki nastanejo zunaj telesa, se vnesejo posebej v možganske regije, ki zahtevajo stimulacijo. TPS terapija poteka brez bolečin, varno in enostavno, izvaja se jo v ambulanti in povprečno traja 30 minut.
TPS terapija – terapevtski paket
V primeru, da se odločite za terapevtski paket le ta obsega 6 terapij, izvedenih v dveh tednih. Oseba, ki pride na TPS terapijo sedi na stolu, terapevt pa s posebnim svinčnikom obriše lobanjo v treh smereh, da se izvede kalibracija. Potem terapevt na predel lobanje, ki ga tretira, nanese ultrazvočni gel, ki je potreben za še bolj učinkovit prenos akustičnih valov skozi lobanjo. Terapija se izvede na specifičnih predelih lobanje in možganov, ki znano vplivajo na izboljšanje funkcij. Po sami končani terapiji je potrebno umiti glavo, da se odstrani nanešen gel. Sicer pa sama terapija traja približno 30 minut. Po zaključku osnovnega terapevtskega programa, terapevti priporočajo obnovitvene terapije enkrat mesečno. Trenutno še ni znano, koliko obnovitvenih terapij je potrebnih, priporoča pa se vsaj nekaj obnovitvenih terapij.